komorki macierzyste

Odmładzanie komórkami macierzystymi i osoczem bogatopłytkowym

Skóra to jeden z nielicznych elementów naszego ciała, który jest nieustannie widoczny. Dbamy więc o to, aby wyglądała zdrowo i promiennie, a od pewnego wieku chcemy, by wyglądała młodziej niż w rzeczywistości. To jednak trudne do osiągnięcia, ponieważ z biegiem czasu obecny w naszej skórze kolagen zanika, a nowe komórki nie tworzą się w wystarczającym tempie, aby zniwelować efekty procesu starzenia.

Co zatem zrobić, by nie tracić czasu i sił na kosztowne oraz bolesne operacje plastyczne? Z pomocą przychodzi nieinwazyjna medycyna estetyczna.

Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste

To jest właśnie klucz do sukcesu. Komórki macierzyste i płytki krwi są szeroko wykorzystywane w medycynie, ponieważ pomagają leczyć wiele schorzeń i przyspieszają proces rekonwalescencji pacjenta. Są także niezwykle skuteczne w zabiegach upiększających, przynosząc możliwość osiągnięcia spektakularnych, a przede wszystkim trwałych efektów praktycznie każdej terapii.

Jak to wygląda w praktyce? Z ciała pacjenta pobierana jest tkanka tłuszczowa, która w 95% po oczyszczeniu nadaje się do przeszczepu. Są w niej zawieszone komórki macierzyste, których obecność jest kluczowa dla uzyskania zamierzonego celu zabiegu. Celem tym jest zazwyczaj:

 • poprawa krążenia,
 • poprawa ukrwienia skóry,
 • wygładzenie zmarszczek na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach,
 • powstrzymanie wypadania włosów,
 • spłycenie blizn potrądzikowych i pourazowych,
 • złagodzenie stanów zapalnych skóry,
 • poprawa sprężystości i nawilżenia skóry,
 • regeneracja i odbudowa komórek.

Mezoterapia igłowa komórkami macierzystymi – jak przebiega zabieg?

Pobranie tłuszczu od pacjenta może zostać przeprowadzone specjalnie na potrzeby zabiegu mezoterapii igłowej lub być wynikiem wykonanej uprzednio liposukcji. W obu przypadkach tkanki są uzyskiwane z tych miejsc na ciele, w których zwykle jest zbyt wiele tłuszczu: z brzucha, talii lub ud.

Pobrany w ten sposób i odpowiednio oczyszczony materiał jest następnie wszczepiany w miejsce zabiegowe. Wówczas rozpoczyna się proces przyswajania własnej tkanki przez organizm, a wkrótce następują czynności regeneracyjne. Dzięki temu wytwarzają się nowe, zdrowe i silne komórki, które wzmacniają skórę, pomagając jej pozbyć się przykrych efektów procesu starzenia, takich jak zmarszczki czy przebarwienia. Pożądanym efektem mezoterapii igłowej z wykorzystaniem komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego jest także powstrzymanie wypadania włosów. Wszczepiony materiał pomaga odżywić cebulki i pobudzić skórę głowy do wznowienia porostu włosów w miejscach, gdzie wystąpiło łysienie.

Dla kogo jest zabieg mezoterapii?

Medycyna estetyczna nie jest tak inwazyjna, jak chirurgia plastyczna, jednak zabiegi tego typu wciąż stanowią ingerencję w naturalne procesy zachodzące w ludzkim ciele. W związku z tym istnieje szereg przeciwwskazań, które mogą dyskwalifikować pacjenta na drodze do poddania się terapii. Należą do nich:

 • ciąża i laktacja,
 • cukrzyca (jeśli jest nieustabilizowana),
 • nowotwór,
 • otwarte rany lub zmiany chorobowe skóry,
 • infekcje wirusowe okolicy zabiegu (np. aktywna opryszczka).

Jeżeli żadna z powyższych okoliczności nie występuje, a podczas wizyty konsultacyjnej lekarz-dermatolog nie zauważy innych przeciwwskazań, zabieg może zostać wykonany. Bezpieczeństwo pacjenta jest zagwarantowane również faktem, że wszczepiany materiał nie zawiera aktywatorów chemicznych, a jego składniki są skoncentrowane. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.