Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest mezoterapia, ma na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych w obrębie naskórka i głębszych warstw skóry. Powodowanie niewielkich uszkodzeń pobudza skórę, nakłaniając ją do zwiększonej produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które mają kluczowe znaczenie w odnowie cery i poprawie wyglądu. Wśród zabiegów mezoterapii można spotkać się metodą igłową i mikroigłową. Jakie występują między nimi różnice? Jakie są wskazania do ich przeprowadzenia? Czy można w sposób jednoznaczny określić, która z nich jest lepsza?
Mezoterapia igłowa — czym jest i kiedy się ją wykonuje?
Mezoterapię igłową traktuje się jako metodę klasyczną, podstawową, tradycyjną. Do jej przeprowadzenia stosuje się specjalną, cienką igłę, która wprowadzana jest na różnej głębokości skóry. Wszystko zależy od obszaru zabiegowego, który poddawany jest omawianej procedurze. Umożliwia to zachowanie precyzji i wstrzykiwanie substancji odżywczych w konkretną lokalizację podskórną.
W tym zabiegu medycyny estetycznej liczy się przede wszystkim iniekcja wybranego koktajlu lub substancji, która ma doprowadzić do przebudowy skóry pod kątem jej potrzeb. Mowa tutaj o zmarszczkach, zmatowionej cerze, bliznach potrądzikowych, oznakach starzenia się skóry i utraty elastyczności. Pomaga także poradzić sobie z rozstępami i cellulitem. Z tego powodu nie stosuje się jej wyłącznie na twarzy, szyi i dekolcie, ale także na brzuchu, pośladkach, udach. Jest również pomocna w leczeniu łysienia.
Mezoterapia mikroigłowa — rewitalizowanie przez nakłuwanie
W mezoterapii mikroigłowej stosuje się urządzenia, które powodują powstawanie na skórze setek niewielkich, mikroskopijnych nakłuć na wybranym obszarze. W ten sposób doprowadza się do kontrolowanego stanu zapalnego, który wzmaga procesy regeneracyjne i zmusza skórę do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Poprawie ulega napięcie skóry, dochodzi do jej lepszego ukrwienia, wygładzenia. Cera nabiera blasku i przy okazji eliminowane są niewielkie niedoskonałości.
Skóra jest również bardziej nawilżona, jej struktura ulega zagęszczeniu, a to przekłada się na wizualnie młodszy wygląd i promienniejsze spojrzenie.
W mezoterapii mikroigłowej najważniejsze jest wywołanie wspomnianego już stanu zapalnego. W mechaniczny sposób pobudza się tkanki, a ich stymulacja zwiększa wchłanialność dostarczanych substancji aktywnych.
Główne różnice między mezoterapią igłową i mikroigłową
Podstawową różnicą między obiema metodami jest sposób wykonywania nakłuć. W procedurze tradycyjnej cienką igłę wprowadza się manualnie, punktowo, w wybrane obszary, na zróżnicowanej głębokości. W mezoterapii mikroigłowej zabieg przeprowadza się z pomocą urządzeń, które powodują powstawanie setek nakłuć na mniejszej głębokości.
Ingerencja w tkanki również przebiega na zróżnicowanym poziomie. W przypadku metody igłowej jest to nawet kilkanaście milimetrów, a mikroigłowej do około dwóch milimetrów. Różnice są znaczące, lecz konkretne dopasowanie głębokości nakłuć jest indywidualnie dopasowywane do potrzeb skóry pacjenta.
Znaczenie mają ponadto substancje wstrzykiwane pod skórę. Ich dobór ma największe znaczenie w przypadku
mezoterapii igłowej, ponieważ wybrany koktajl odgrywa najistotniejszą rolę w procesach odżywczych i rewitalizujących skórę. Również i w procedurze mikroigłowej stosuje się preparaty wspomagające gojenie, jak np. kwas hialuronowy, lecz mają one drugorzędne znaczenie.
Która metoda zabiegowa jest lepsza?
Nie można jednoznacznie określić, który z rodzajów mezoterapii to lepszy zabieg. Każdy z nich inaczej oddziałuje na skórę i dedykowany jest nieco innym dolegliwościom i problemom estetycznym. W bardziej zaawansowanych problemach stosuje się raczej metodę tradycyjną, w bardziej powierzchniowych — mikroigłową.
O ile mezoterapia mikroigłowa oddziałuje na skórę, doprowadzając do spłycenia zmarszczek, poprawy jej elastyczności i kolorytu, tak metoda klasyczna jest wykorzystywana również wspomagająco w leczeniu łysienia, cellulitu i rozstępów.
Umawiając się na
konsultację ze specjalistą z Kliniki Medycyny Estetycznej i Dermatologii Arte Derm w Warszawie, uzyskasz wsparcie w wyborze najlepszej metody zabiegowej dostosowanej do potrzeb Twojej skóry.