Laser tulowy

 

 

WSKAZANIA

  • przebarwienia skóry każdego rodzaju
  • blizny potrądzikowe oraz inne rodzaje blizn;
  • rozstępy;
  • zmiany pigmentacyjne, np. melasmy czy hiperpigmentacja;
  • rogowacenie słoneczne;
  • blizny pozapalne;
  • nierówny, nieestetyczny koloryt skóry;
  • nieprawidłowa tekstura skóry;
  • utrata elastyczności, wiotkość skóry;
  • drobne zmarszczki;
  • rozszerzone pory;
  • wolny porost włosów.

CHARAKTERYSTYKA ZABIEGU

Jak działa laser? Biorąc pod uwagę zabieg, który ma na celu redukcję przebarwień, warto na samym początku przypomnieć, że za koloryt naszej skóry odpowiada melanina – jeśli występują nieprawidłowości w jej działaniu, pojawić się mogą różnego rodzaju zmiany w owym kolorycie. Komórki produkujące melaninę – nazywane melanocytami – znajdują się w podstawnej warstwie naskórka. To właśnie tam docelowo koncentruje się energia lasera. Kiedy bowiem jego moc przenika do skóry, powstają liczne mikrokanaliki, które tworzą w rogowej warstwie naskórka niewielkie uszkodzenia. Właśnie dzięki temu energia przedostaje się tam, gdzie znajdują się melanocyty. Owszem, po zabiegu mogą pojawić się małe strupki – kiedy jednak odpadną, widoczna jest redukcja zmian pigmentacyjnych, a skóra staje się bardziej napięta i odmłodzona. Co szczególnie ważne dla pacjentów, pierwsze rezultaty są widoczne już po dwóch zabiegach, chociaż poleca się serię trzech. Warto jednak pamiętać, że efekt będzie narastał stopniowo – przez kolejnych 8 tygodni skóra będzie stawała się gładsza, jędrniejsza, a koloryt będzie coraz bardziej jednolity.

MECHANIZM ZABIEGU, CZYLI JAK TO DZIAŁA

Jak sama nazwa wskazuje, źródłem mocy lasera tulowego jest tul – najrzadszy z grupy pierwiastków, które nazywane są lantanowcami. Ma on wyjątkowe właściwości, co przekłada się także na niepowtarzalne działanie lasera tulowego. Jest to innowacyjne urządzenie, charakteryzujące się długością fal 1927 nm – to właśnie ze względu na nie, moc urządzenia oraz możliwości regulacji parametrów, specjaliści mogą pracować aż w 3 trybach: nieablacyjnym, subablacyjnym oraz ablacyjnym. Skutkiem tego jest bardzo szerokie spektrum zastosowania lasera, bezpieczeństwo zabiegów, skuteczność, a także minimalny okres rekonwalescencji.

  • Tryb nieablacyjny – laser pracujący w tym trybie doprowadza do uzyskania efektu termicznego na poziomie skóry właściwej. Zapoczątkowuje proces denaturacji białek, co pozwala osiągnąć widoczne odmłodzenie skóry. Pacjentki i pacjenci po tego typu zabiegu nie muszą poddawać się jakiemukolwiek okresowi rekonwalescencji. Owszem, potrzebna jest troska o skórę, ale nie są to działania, które jakkolwiek wpłyną na codzienne funkcjonowanie.
  • Tryb subablacyjny – w tym trybie rogowa warstwa naskórka (czyli ta, która jest najbardziej na zewnątrz) ulega delikatnemu uszkodzeniu, lecz nie następuje przerwanie jego ciągłości. Jest to potrzebne, ponieważ laser pracując w trybie subablacyjnym celuje w warstwę pomiędzy wspomnianym naskórkiem, a skórą właściwą. Białka pod wpływem lasera poddawane są wtedy procesom koagulacji i denaturacji, dzięki czemu możliwe jest leczenie melasmy, hiperpigmentacji czy redukcja piegów. Po takim zabiegu potrzebny jest krótki okres rekonwalescencji (zwykle 1-3 dni).
  • Tryb ablacyjny – rogowa warstwa naskórka zostaje wtedy złuszczona (poddana jest ablacji), białka ulegają denaturacji, w efekcie czego następuje głęboka przebudowa skóry. Tryb ten stosuje się przede wszystkim w przypadku redukcji blizn czy rozstępów. Warto pamiętać, że wymaga to po zabiegu dłuższego okresu rekonwalescencji, choć i tak krótszego niż w przypadku zabiegów z zastosowaniem innych technologii.

Co istotne, nie ma obecnie urządzenia, do którego dałoby się porównać laser tulowy. Różni się zarówno od laserów CO2, jak i laserów nieablacyjnych, które mogą pracować na głębszych warstwach. Opisywana tu technologia działa w czasie jednej sesji laseroterapii nie tylko na powierzchni, lecz także na poziomie głębokich warstw skóry. Inne lasery tego nie potrafią, a jeśli chcielibyśmy osiągnąć podobne rezultaty, musielibyśmy połączyć działanie co najmniej dwóch odrębnych sprzętów.

PRZECIWWSKAZANIA

  • Ciąża i laktacja;
  • cukrzyca;
  • fotodermatozy (choroby skóry, które związane są z nadwrażliwością na promieniowanie UV);
  • przyjmowanie leków światłouczulających, np. sterydów czy antybiotyków;
  • stosowanie ziół światłouczulających, np. nagietka, babki lancetowatej czy dziurawca;
  • choroby nowotworowe skóry;
  • świeża opalenizna (zarówno naturalna, po solarium lub powstała w wyniku stosowania samoopalaczy czy kremów samoopalających);
  • stosowanie retinoidów;
  • stany zapalne skóry;
  • niedawne peelingi.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Skóra po zabiegu jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, chociaż w przypadku lasera tulowego, a konkretniej działania fali o długości 1927 nm, tego typu efekt nie pojawi się bezpośrednio po zakończeniu laseroterapii, lecz kilkanaście minut później. Następnego dnia może być widoczny lekko ciemniejszy odcień skóry, która przybierze szorstką strukturę – może w kolejnych dniach ulegać złuszczeniu. Należy w tym czasie unikać dodatkowych jej podrażnień, promieni słonecznych, a także dbać o odpowiednie nawilżenie. Wszelkie szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania po zabiegu zawsze przekazują naszym pacjentom opiekujący się nimi specjaliści.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU LASEREM TULOWYM

Przed zabiegiem należy przede wszystkim rozważyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania, a jeśli pojawia się jakakolwiek wątpliwość, trzeba omówić ją ze specjalistą. Pierwsza konsultacja, w trakcie której podejmuje się decyzję o rozpoczęciu laseroterapii, jest właśnie od tego, by rozważyć, czy dany zabieg będzie w tym konkretnym przypadku najkorzystniejszy. Omawia się wtedy również oczekiwane efekty, ewentualne czynniki ryzyka, a także sposób pielęgnacji skóry po zabiegu. To bardzo ważne, by w czasie konsultacji wstępnej zadawać wszelkie pytania, które się nasuwają – jesteśmy właśnie od tego, by rozwiewać wątpliwości i zadbać o pacjentów w najlepszy możliwy sposób.

Istnieje możliwość wykonania każdego zabiegu w sedacji wziewnej, co znacznie minimalizuje doznania bólowe. Sedacja jest bezpieczną metodą, stosowaną u dzieci już od 4 roku życia. Już 20 min po sedacji można prowadzić samochód.