Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Zostaw numer,
Zadzwonimy

Operacja stulejki

Stulejka (z łac. phimosis) jest to brak możliwości bezbolesnego i swobodnego zsunięcia fałdu skórnego (napletka), z główki prącia (żołędzi) za rowek zażołędny, zarówno w stanie spoczynku, jak też w stanie wzwodu. Stulejka może dotyczyć nawet 15% przedstawicieli płci męskiej – zarówno chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn. Stulejka fizjologiczna – występuje u niemowląt płci męskiej i utrzymuje się u 90% chłopców do trzeciego roku życia, po czym na ogół cofa się samoistnie. Stulejka całkowita – jest to zwężenie napletka uniemożliwiające uwidocznić żołądź prącia. Najczęściej są to stulejki nabyte, spowodowane stanami zapalnymi cewki moczowej, żołędzi, napletka lub powikłaniem cukrzycy. Stulejka częściowa – występuje wtedy, kiedy żołądź prącia jest widoczna, a napletek nie jest w sposób całkowity odprowadzalny za rowek zażołędny. Stulejką nazywamy również stan, kiedy napletek udaje się odprowadzić do rowka zażołędnego, jednak w momencie wzwodu pacjent odczuwa ból oraz ucisk

SCHEMAT – CZYLI JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Leczenie operacyjne stulejki polega na plastyce napletka lub obrzezaniu.
Plastyka napletka – jest to grzbietowe nacięcie napletka i założenie kilku szwów hemostatyczno-sytuacyjnych na skórę i blaszkę wewnętrzną napletka. Obrzezanie – polega na wycięciu pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka. Metoda ta jest wybierana najczęściej, przede wszystkim dlatego, że gwarantuje całkowite wyleczenie – usunięcie napletka na zawsze
rozwiązuje problem stulejki. W trakcie zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne, które po 2-3 tygodniach odpadają samoistnie.

CZY PODCZAS ZABIEGU PACJENT ODCZUWA BÓL?

Skóra jest smarowana kremem znieczulającym, a następnie podawane jest znieczulenie nasiękowe. W celu zminimalizowania nieprzyjemnych doznań w trakcie zabiegu, proponujemy pacjentowi sedację wziewną tj. gaz rozweselający.

PRZECIWWSKAZANIA

  •  zaburzenia krzepnięcia krwi

ZALECENIA POZABIEGOWE

Miejscowa higiena rany pooperacyjnej. Po dwóch dniach pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Po 7 dniach od zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna. Po dwóch tygodniach następuje zupełne wygojenie miejsca operowanego. Po 4-6 tygodniach pacjent może podjąć aktywność seksualną.