Na powstawanie zmarszczek wpływ ma wiele czynników. To nie tylko nieodpowiednia dieta, ale także niewłaściwa pielęgnacja skóry, nadmierna mimika twarzy, częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez zastosowania kremów z filtrem. Mowa tu również o predyspozycjach genetycznych i postępującym wieku. W przypadku zmarszczek mimicznych najczęściej powstają one w okolicy ust, oczu i czoła. Wśród zabiegów medycyny estetycznej istnieją metody, które umożliwiają złagodzenie lub wyeliminowanie wspomnianych zmian.
Preparaty rozluźniające zmarszczki
Jednym z zabiegów
medycyny estetycznej jest podanie specjalnych preparatów o działaniu rozluźniającym. Zawarte w nich substancje mają na celu złagodzenie napięcia mięśnia w miejscu, w którym powstaje zmarszczka mimiczna. W ten sposób dochodzi do zablokowania impulsów nerwowych, które umożliwiają skurcz mięśnia.
Zabieg ten opiera się na wcześniejszej konsultacji z lekarzem, wykluczeniu przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, ustaleniu przebiegu całej procedury i ilości preparatu, który zostanie zaaplikowany. Jest on podawany drogą iniekcji w taki sposób, aby finalny efekt prezentował się naturalnie.
Jak wygląda zabieg?
Konsultacja lekarska, ustalenie obszaru działania i iniekcji to pierwsze etapy niezbędne w tym, aby określić, czy pacjent może poddać się omawianej procedurze. Po ustaleniu szczegółów lekarz poddaje skórę twarzy dezynfekcji. Jest to także moment, w którym z pomocą markera oznacza miejsca, w które podskórnie zostanie wstrzyknięta substancja rozluźniająca mięśnie. W zależności od potrzeby preparaty podawane są podskórnie, śródskórnie lub domięśniowo.
Pacjent w trakcie zabiegu może pozostać w pozycji półleżącej lub siedzącej. Podczas całej procedury nie stosuje się środków o działaniu znieczulającym. Liczba iniekcji nie jest duża, dlatego nie wymaga korzystania z leków przeciwbólowych.
Efekty i trwałość zabiegu
Substancje stosowane w trakcie całej procedury wykazują działanie stopniowe. Dlatego też ostateczne rezultaty są widoczne zazwyczaj po około dwóch tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. Po tym czasie można ocenić efekt. Zdarza się, iż lekarz dokonuje również korekty przez podanie w dniu wizyty kontrolnej dodatkowej dawki preparatu. W rezultacie zmarszczki ulegają złagodzeniu lub całkowitemu wyeliminowaniu.
W zależności od tego, na jakim obszarze miała miejsce iniekcja substancji o działaniu rozluźniającym mięśnie, efekt zabiegu może utrzymywać się od trzech do sześciu miesięcy. Po tym czasie pacjent zacznie zauważać powolne przywracanie ruchomości mięśnia, a zatem i ponowne pojawianie się zmarszczek mimicznych. Jest to moment, w którym można rozważyć kolejną wizytę w gabinecie i powtórzenie zabiegu.
Uzyskanie optymalnych efektów zależy ponadto od odpowiedniej rekonwalescencji, czyli np. unikania schylania i skakania, masowania miejsca poddawanego iniekcji, picia alkoholu, stosowania peelingów twarzy, czy korzystania z sauny i solarium. Powinno się również ograniczyć mimikę twarzy, aby wstrzyknięta substancja miała możliwość ustabilizowania się, nie przemieszczała się i wchłonęła we wskazanym obszarze.
Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?
Zapobieganie powstawaniu zmarszczek jest możliwe, aczkolwiek proces starzenia się skóry będzie zawsze postępował. Można go spowolnić i z pomocą medycyny estetycznej złagodzić pojawiające się zmiany zmarszczkowe. Jednocześnie mimika twarzy, uwarunkowania genetyczne i czynniki zewnętrzne zawsze będą sprzyjać powstawaniu kolejnych.
Dzięki trosce o dobrą kondycję własnej skóry można spowolnić proces powstawania zmarszczek. Kiedy jednak już się pojawią, metodą ich leczenia jest iniekcja wspomnianego wyżej preparatu. Rozluźnienie mięśni sprawi, że obecnie już istniejąca zmiana ulegnie zmniejszeniu lub usunięciu. To natomiast uniemożliwia pogłębianie zmarszczek i tworzenie się kolejnych w tej samej okolicy.
Jeśli zmarszczki mimiczne są problemem natury estetycznej, który Ci przeszkadza, możesz porozmawiać na ten temat z lekarzem.
Umów się na konsultację w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Arte Derm w Warszawie.