Problem pękających naczynek dotyczy osób w różnym wieku, obu płci. Ich powstawanie negatywnie wpływa na estetykę. Nierzadko jest spowodowane problemami zdrowotnymi lub nadmierną ekspozycją na czynniki, które doprowadzają do ich osłabienia i utraty elastyczności. Jakie są najczęstsze przyczyny pękających naczynek? Czy istnieją skuteczne sposoby ich zamykania?
Zmiany hormonalne, a pękające naczynka
Na pękanie naczynek wpływ mogą mieć zmiany hormonalne zachodzące w organizmie pacjenta. Nierzadko bardziej predysponowane do tych zmian są kobiety ze względu na estrogen. Jest to hormon, który działa rozluźniająco na naczynia krwionośne. Należy tutaj także wspomnieć o antykoncepcji hormonalnej, która również może negatywnie wpływać na układ krwionośny i powodować osłabienie żył i mniejszych naczynek. To jeden z powodów, dlaczego pacjenci borykają się z omawianym problemem i szukają wsparcia u lekarza
medycyny estetycznej.
Niski poziom aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta
Na kruchość naczyń krwionośnych i ich tendencję do pękania ma także wpływ brak ruchu. Osoby, które przez długi czas przebywają w jednej pozycji mogą w ten sposób obciążać naczynia, które pod wpływem długotrwałego wysiłku zaczynają pękać. Tyczy się to zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych.
Dieta również odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego. Mowa tutaj zarówno o niedoborach składników odżywczych i witamin, jak i stosowaniu pikantnych przypraw powodujących zaczerwienienie na twarzy, czy piciu alkoholu.
Niekorzystne warunki atmosferyczne i nieskuteczna pielęgnacja
Naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu również wtedy, gdy skóra jest narażona na długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych. Mowa tutaj przykładowo o nagłych zmianach temperatury, chłodnym wietrze, nadmiernej i częstej ekspozycji na promienie słoneczne, zanieczyszczeniach środowiska znajdujących się w powietrzu i otoczeniu.
Ekspozycja na wyżej wymienione czynniki może negatywnie odbijać się na kondycji naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji można zmniejszyć ich oddziaływanie np. przez stosowanie kremów ochronnych z filtrem, czy osłanianie skóry np. szalikiem.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry również może negatywnie wpłynąć na kondycję znajdujących się w niej naczyń krwionośnych. Należy zastanowić się nad rodzajem stosowanych kosmetyków, ich składem chemicznym, zawartością alkoholu, czy substancji zapachowych, które mogą podrażniać i osłabiać naczynia.
Genetyka i wiek
Wśród ostatnich istotnych czynników należy wymienić uwarunkowania genetyczne. Jeżeli przypadłość pękających naczynek występuje u któregoś z członków rodziny, istnieje większe prawdopodobieństwo odziedziczenia tej skłonności. U niektórych osób skóra jest stosunkowo cienka, a rozmieszczenie naczyń krwionośnych blisko jej powierzchni, dlatego też są one bardziej widoczne i podatne na pękanie.
Inny aspekt to wiek pacjenta. Z tym problemem najczęściej borykają się osoby po 35. roku życia.
Laserowe zamykanie naczynek — metoda stosowana w leczeniu zmian naczyniowych
Jednym z zabiegów medycyny estetycznej stosowanym na pękające naczynka jest laser. Z pomocą dedykowanego urządzenia na obszar zabiegowy ukierunkowane są fale o dwóch różnych długościach, dzięki czemu oddziałują one na naczynia na różnej głębokości. Światło lasera podgrzewa znajdującą się we krwi hemoglobinę, przez co ścianki naczynia ulegają uszkodzeniu. Niedługo po tym martwe komórki są traktowane jako złogi usuwane z organizmu w wyniku zachodzących procesów metabolicznych.
Jeżeli u pacjenta występuje duża liczba popękanych naczynek, koniecznym może okazać się ponowne przystąpienie do zabiegu. Jeśli natomiast po wykonanej procedurze nie zadba odpowiednio o kondycję skóry, może dojść do uszkodzenia kolejnych naczyń.
Czy u Ciebie również występują popękane naczynka? Zastanawiasz się nad ich laserowym zamykaniem?
Umów się na konsultację w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii Arte Derm w Warszawie.